Περιοχή Καταρρακτών Βαρβάρας

Θεματικές Ενότητες

Νέα/Ειδήσεις

Πεζοπορικές διαδρομές στο Δήμο Αριστοτέλη

Η περιοχή του Δήμου Αριστοτέλη διαθέτει 6 περιπατητικές διαδρομές  που έχουν απεικονιστεί σε τμήμα χάρτη, η κάθε μία με μοναδικά χαρακτηριστικά και ιστορική αξία.

1. Στα σύνορα του Αγίου Ορους. Διαδρομή μήκους 5 χιλ. από την παραλία Κομίτσας μέχρι τη μονή Ζυγού και τα χερσαία σύνορα του Αγίου Ορους).

2. Ο βυζαντινός περίπατος. Διαδρομή μήκους 3 χιλ. από την Ουρανούπολη μέχρι τη μονή Ζυγού και τα χερσαία σύνορα του Αγίου Ορους.

3. Ο περίπατος του Ξέρξη. Διαδρομή μήκους 5,5 χιλ. από τα Νέα Ρόδα μέχρι το λιμάνι της Τρυπητής και από τον οικισμό της Αμμουλιανής μέχρι τη Μεγάλη Αμμο.

4. Ο Αριστοτελικός περίπατος. Περιβαλλοντική διαδρομή μήκους 17 χιλ. από το άλσος του Αριστοτέλη μέχρι τα αρχαία Στάγειρα.

5. Ο ορεινός περίπατος. Διαδρομή μήκους 17 χιλ. από τον παραδοσιακό οικισμό της Αρναίας μέχρι τους καταρράκτες της Βαρβάρας.

6. Στα Μαδεμοχώρια. Διαδρομή μήκους 5,5 χιλ. από την Αρναία στο κάστρο Νέπωσι-Παλαιοχωρίου.

Info

Aυτό τον καιρό σχεδιάζεται και σηματοδοτείται πλήθος διαδρομών στην ευρύτερη περιοχή των καταρρακτών της Βαρβάρας.